Schimi na vlně sladkého synth-popu | Best of Schimanski No. 4

Napsal


Co mají společného Schimanski a Modern Talking. No přece hudbu z pera Dietera Bohlena, německého hudebního mága nejen 80. let. Bez něj by některým dílům něco podstatného scházelo.


Seriál Místo činu s Schimanskim byl a je oblíbený nejen pro postavu nonkonformního komisaře nebo syrové duisburské lokace, ale také pro svou hudební stránku. Nezaměnitelné kouzlo vtiskl několika dílům zejména Dieter Bohlen (*1954) – skladatel, zpěvák, producent a muž mnoha dalších profesí, kterého v Čechách známe zejména jako polovičku slavného dua Modern Talking.

Bohlen zkomponoval a otextoval songy hned pro čtyři díly Místa činu. A to:

  • Midnight Lady – Výměna / Der Tausch (1985)
  • Broken Heroes – Zlomené květy / Gebrochene Blüten (1988)
  • Silent Water – Moltke / Moltke (1988)
  • Against the Wind – Případ Schimanski / Der Fall Schimanski (1991)

Mezara

Píseň Midnight Lady z epizody Výměna (1985)

Mezara
Midnight Lady a Broken Heroes nazpíval anglický zpěvák Chris Norman, Against the Wind velšská pop diva Bonnie Tyler a Silent Water si střihl sám Bohlen pod hlavičkou vlastní skupiny Blue System. Všechny písně zaznamenaly v Evropě nebývalý úspěch. Midnight Lady se dokonce v Německu držela na prvním místě prodejnosti po dobu šesti týdnů a nakonec se prodalo více než 900 000 kopií.

Spolupráce seriálové produkce a hudebníka byla až tak intenzivní a přínosná, že si Bohlen v Místě činu i zahrál. Vidět ho můžeme právě v epizodě Moltke, kde ztvárnil zhrzeného milence Ariany Pawlakové. Jak ve filmu říká Thanner, je to onen „blonďák v černém golfu“.

Schimanski a Dieter Bohlen

Momentka z natáčení dílu Moltke, Dieter Bohlen druhý zprava

Mezara

Silent water, nights of heartache
Silent water, full of tears
I’m a man with broken heart, babe
I’m lost in pain and fears

Mezara

Píseň Silent Water z epizody Moltke (1988)

Mezara
Bohlenovy songy jsou nezaměnitelné nejen pro výraznou práci s klávesami a syntetizátory, pro sladkobolné texty plné zlomených srdcí a bezvýchodných situací, ale také pro určitý typus zpěvu. Ať už jde o Chrise Normana, nebo samotného Bohlena, oba vynikají chraplavými hlasy schopnými opravdu vysokých poloh. Všechno dohromady vytváří onen specifický sound.
Tuhle hudbu zkrátka poznáte hned po několika taktech.

3 Komentáře

  1. Myslím, že nelze znát Shimiho a obdivovat Bohlena anebo naopak. Tento hudebně nadaný človíček ovlivnil významně můj popový život. Vzpomínám si na svá dětská léta a prázdniny trávené v německém Fürstenwalde am Spree a na modrookou árijku Gabi. Jedna z mých prvních dětských lásek, kdy jsme u Sprévy poslouchali hity z prvního Bohlenova alba. Psal se rok 81, rok kdy se George poprvé představil jako Shimanski…

    Odpovědět na komentář
  2. Áno, Dieter Bohlen a jeho hity naspievané skvelým Chrisom Normanom boli taký bonus ku skvelému seriálu.

    Odpovědět na komentář
  3. U spousty písniček, které v seriálu zazněly, při prvních tónech jako první zavnímám „to je ta ze Schimiho“ a až pak, kdo to zpíval 🙂

    Odpovědět na komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *