Poznávací znamení BUNDA M-65 | Best of Schimanski No. 3

Napsal


Columbo má svůj baloňák a užmoulaný doutník, Hercule Poirot lakýrky a hůlku, Maigret dýmku a Horst Schimanski vojenskou bundu Parker zelené či pískové barvy.


Co by to bylo za slavnou filmovou postavu, kdyby neměla určité poznávací znamení. Něco, co si s ní vždy spojíme a bez něhož si ji už ani nedovedeme představit. U Schimiho jsou to hlavně tři věci – jeho pověstný knír, jeho přibližovadlo Citroën CX 25 a jeho vždy rozepnutá bunda.

Vojenská bunda M-65 výrobce Alpha Industries se objevila v amerických ozbrojených silách v roce 1965. Götz George na ni narazil o 15 let později v jednom duisburgském Army Shopu, když bloudil ulicemi a přemýšlel nad charakterem postavy kriminálního komisaře. Po více jak 30 letech je její vojenský původ téměř zapomenut: generace vyrůstající na Místě činu jí neřeknou jinak než bunda Schimanski neboli v originálním znění Die Schimanski Jacke.

Bunda komisaře Horsta Schimanského

Bunda jako znak a re-prezentace osobnosti

Scénáristům i Georgovi se podařilo vytvořit fenomén věci-znaku. Bunda se stala jakýmsi médiem a kvintesencí Schimanského osobnosti a manifestací jeho názorů o světě i o člověku samotném. Parker provází Schimiho věrně celou původní sérií Místo činu i novějšími díly. Není epizoda, v níž by si bunda nezahrála.

Spjatost tohoto oděvu s Horstovou osobností, ba existencí jde dokonce tak daleko, že její přítomnost či nepřítomnost na komisařově těle nese význam. Je-li Horst v bundě oblečen, je zpravidla ve službě, řeší případ, ať už jako aktivní policista, nebo později jako „důchodce z Duisburgu“. Pokud se bundy nějakým způsobem záměrně vzdává, svléká ji, často ztrácí svou osobní sílu a často tím vyjadřuje určitý osobní postoj – většinou protest proti byrokratizaci lidských vztahů – anebo manifestuje svůj (zaplať pámbu) dočasný odchod z aktivní služby.

Scén, kdy si Schimi okázale sundává bundu, najdeme v celé sérii hned několik. Nejslavnější je ta z epizody Případ Schimanski / Der Fall Schimanski (1991), v níž se Horst vrhá na rogalu z výškové budovy. Ještě před tím ale odhazuje svou bundu do volného prostoru a ta příznačně dopadá na auto, kde sedí jeho policejní kolegové Thanner a Hänschen.
Mezara

Mezara
Neméně příznačná je ale také scéna z dílu Dobročinná sbírka / Der Pott (1989). Zde protestní charakter tohoto gesta zvýrazňuje i snaha podroušeného Horsta odtrhnout si z řetízku u kalhot policejní známku.

Mezara

Vícero je i scén opačného gardu, které naopak souvisejí se znovu-objevováním bundy. Bunda je téměř jako relikvie vytažena ze skříně na denní světlo a s ní je tu opět Schimanski v akci se všemi svými charakteristikami. Tak je tomu v prvním dílu volné série Schimanski nazvaném Eskadra / Die Schwadron (1997), v níž se komisař vrátil po šestileté natáčecí pauze na filmové plátno.
Mezara

A stejný motiv najdeme také v posledním Schimanském, v epizodě Loverboy (2013). Je symbolické, že i v závěrečné scéně tohoto rozlučkového dílu bunda nechybí. Kamera střídá záběry na sedícího Horsta (v bundě, jak jinak) a na Marie-Claire. Dvě postavy, roztříštěné šampaňské, střepy od skleniček na podlaze a nápis na nové sedací soupravě „Ich liebe dich“. Ten tu patří nejen Marii-Claire, ale ve druhé úrovni i postavě Schimiho, s níž Götz George strávil celých 33 let.
Mezara


Praktický edit pro fanoušky

Je moc pohodlná :-).

9 Komentáře

    • Parker je parker. Nicméně Shimiho bunda se za pár let objeví někde na nějaké aukci…

      Odpovědět na komentář
  1. Dobrý den. A která je tedy ta pravá. Teď nemyslím nějakou ženskou, ale tu bundu. Jsem velký Schimiho fanda a tu bundu bych moc rád oblíknul… Díky 🙂

    Odpovědět na komentář
    • Ta pravá je od Alpha Industries v barvě khaki (čili písková). V seriálu je vidět, že její design se v průběhu let trošku měnil a to vč. barvy. V některých dílech ji má Schimanski hodně světlou, jindy je to ten pískový odstín, který je možné zakoupit i dnes. Vždycky ji ale má bez nárameníků, jsou tam jen knoflíky, zatímco dnes ji lze zakoupit pouze ve verzi s nárameníky. Pouze v díle Děti pekla ji má světle zelenou ( o dost světlejší než je aktuálně v prodeji pod barevným označením „oliv“). Při shánění identické barvy, ale pozor – čas od času Alpha Industries vyrobí limitované edice M-65, které se liší jak barvou, tak střihem a leckdy se nedostane ani na net a je k mání při troše štěstí jen v army shopech… Jinak jedna z originálních z natáčení je uložena ve vitríně v nemocnici v Duisburgu

      Odpovědět na komentář
      • Ahoj,
        na tyto stránky jsem narazil náhodou, při hledání další empětašedesátky do svého šatníku.
        Co se nárameníků týče, domnívám se, že se nejedná o verzi „bez“ ale na té jeho bundě jsou jednoduše odstřižené. Dle fotek či některých záběrů to alespoň tak vypadá. Takže nesmutnit ale hurá pro nůžky 🙂
        Díky Jakubovi za pěkně zpracované stránky, které přímo navádí sjíždět „Šimiho“ díl za dílem. Ať se daří!

        Odpovědět na komentář
        • Ahoj všichni,
          chtěl bych se zeptat. Jsem taky velký fanda Schimanského. Je nějaký fanklub atd. Taky bych se rád podíval na natáčecí místa.

          Odpovědět na komentář
  2. Sháním všechny díly Shimanského, ale nedaři se mně to. Můžete poradit?

    Děkuji

    Odpovědět na komentář
  3. Toto jsem nalezl na jednom německém fóru, ohledně barvy bundy a chybějících nárameníků. Přeloženo Googlem:

    …Tato první bunda Schimanski byla soukromá M65 Götze George.
    Bunda byla původně khaki, ale produkční tým nesouhlasil s „polovojenským“ vzhledem, a tak Götze napadlo odstřihnout nárameníky a nechat bundu odbarvit. A tak to udělali. A Schimanského trampská bunda byla na světě…

    Odpovědět na komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *